Húsvét negyedik vasárnapja (idén április 25-e) a hivatások világnapja. A Szentatya hagyományosan üzenetet intéz a papokhoz, szerzetesekhez és minden hívőhöz ezen a napon.

Ferenc pápa: „Szent József: a hivatás álma”

(részlet a hivatások 58. világnapjára írt pápai üzenetből).

„Szívesen gondolok tehát Szent Józsefre mint Jézus és az Egyház védelmezőjére, és úgy mint a hivatások védelmezőjére. A szolgálat iránti készségéből fakad ugyanis az oltalmazásra való törekvése. Az evangélium azt mondja, hogy »József fölkelt, s még akkor éjszaka fogta a gyermeket és anyját» (Mt 2,14), kifejezve ezzel is készségét és családja iránti elköteleződését. Nem vesztegette az idejét arra, hogy a nem sikerült dolgokon bosszankodjon, hogy teljesen a gondjára bízottakra figyelhessen. Az ilyen éber és figyelmes törődés jele egy beteljesült hivatásnak, tanúsága egy olyan életnek, amelyet Isten szeretete érintett meg. Milyen szép példát adunk a keresztény életre, amikor nem ambícióinkat követjük szakadatlanul, és nem bénít meg a régmúlt idők utáni vágyakozás, hanem azzal törődünk, amit az Úr az Egyház által reánk bízott! Isten ekkor reánk árasztja Lelkét és teremtő erejét; és éppúgy csodákat visz végbe rajtunk, mint Józsefen.”

„Isten meghívása mellett – mely legnagyobb álmainkat betölti – és válaszunk mellett – mely a nagylelkű szolgálatban és figyelmes gondoskodásban valósul meg –, van egy harmadik szempont, amely Szent József életét és a keresztény hivatást jellemzi, s a mindennapokat meghatározza: ez pedig a hűség. (…) A hivatás ugyanis – akárcsak az élet – a mindennapi hűségben válik éretté. (…) Hogyan tápláljuk ezt a hűséget? Isten hűségének fényében. Az első szavak, amelyeket Szent József álmában hallott, arra szólították fel, hogy ne féljen, mert Isten mindig hűséges ígéreteihez: »József, Dávid fia, ne félj!« (Mt 1,20). Ne félj: az Úr ezeket a szavakat hozzád is intézi, kedves nővérem és fivérem, valahányszor – bár bizonytalankodás és tétovázás közepette – visszatarthatatlan vágyat érzel arra, hogy életedet átadd neki. Megismétli ezeket a szavakat, amikor – bárhol is vagy, akár próbatételek és félreértések közepette – mindennap azért küzdesz, hogy az ő akaratát kövesd. Ezek olyan szavak, amelyeket újra és újra felfedezel, amikor hivatásod útján első szerelmedhez visszatérsz. Ezek a szavak refrénként kísérik azokat, akik – Szent Józsefhez hasonlóan – hűségükkel mindennap igent mondanak Istennek.”

„Ez a hűség az öröm titka. Egy liturgikus himnusz a názáreti otthonban uralkodó »tiszta örömről« beszél. Ez az egyszerűség öröme, az az öröm, amelyet naponta tapasztalnak meg azok, akik az igazán fontossal törődnek: a hűséges közelség Istenhez és felebarátunkhoz. Milyen jó lenne, ha ugyanez az egyszerű és ragyogó, józan és reményteljes légkör járná át szemináriumainkat, szerzetes intézményeinket és plébániáinkat! Ezt az örömet kívánom nektek, kedves testvérek és nővérek, akik nagylelkűen Istent tettétek életetek álmává, hogy őt szolgáljátok rátok bízott testvéreitekben, hűségben, amely már maga is tanúságtétel az elfelejtett döntések és a múló érzelmek korában, melyek tovatűnnek anélkül, hogy örömet hagynának maguk után. Szent József, a hivatások védelmezője kísérjen benneteket atyai szívvel!”

Szent II. János Pál pápa imái a papokért

Jézus, Te vagy az ember egyetlen Megváltója!
Testvéreinkért imádkozunk hozzád,
akik igent mondtak Neked a papságra, a megszentelt életre, vagy
a misszióra szóló hívásodra.
Add, hogy életük napról napra megújuljon,
és élő Evangéliummá váljanak.
Irgalmas és szent Urunk,
küldj szüntelenül új munkásokat Országod aratásába!
Segítsd azokat, akiket arra hívsz,
hogy napjainkban kövessenek Téged!
Engedd, hogy akik arcodat szemlélik,
örömmel válaszoljanak a csodálatos küldetésre,
amelyet rájuk bíztál, néped és valamennyi ember javára.
Istenünk, aki az Atyával és a Szentlélekkel élsz és uralkodol,
most és mindörökké. Ámen.

Szentlélek, ki az ajándék és az örök élet forrása vagy!
Töltsd el papjaink szívét belső bizonyossággal,
hogy szeretetre, dicsőítésre és szolgálatra vannak kiválasztva.
Engedd, hogy megízleljék barátságodat,
töltsd el őket örömöddel és vigasztalásoddal,
segítsd őket, hogy legyőzzék a nehézségeket,
s ha elestek, bizalommal tudjanak fölkelni;
tedd őket isteni szépséged tükrévé.
Adj nekik bátorságot, hogy fogadni tudják korunk kihívásait és kegyelmedet,
hogy Jézus Krisztus jóságát és emberszeretetét elvihessék az embereknek. Ámen.

Elmélkedést segítő kérdések, gondolatok:

• Tapasztalom-e életemben „a názáreti otthonban uralkodó tiszta örömöt”?
  • Részt veszek-e valamilyen módon egyházközségem építésében? Imádkozom-e plébánosomért, püspök atyámért, Ferenc pápáért?

Forrás: http://szeminarium-eger.hu/lelki-elet/imadsagok, https://pecsiegyhazmegye.hu, https://pecsiegyhazmegye.hu