Aquinói Szent Tamás, domonkos testvér, áldozópap, egyháztanító. Liturgikus emléknapja: január 28.

„Aquinói Szent Tamás, a filozófus és teológus szenvedélyes érdeklődése Isten megismerésére irányult. Nemcsak a hit fényénél kereste Istent, hanem az értelem fényénél, azaz a filozófia eszközeivel is. (…) Végső bölcsességét és legmélyebb ismereteit a hitből merítette (…). Tamás azonban csak azért lehetett nagy hittudós, mert nagy imádkozó is volt. (…) Azt is tudta, hogy minden emberi tudás csak töredék, hogy semmiféle földi képesség sem tudja elvezetni az embert igazi céljaihoz: Istennek kell az ő kegyelmével hozzánk jönnie. Az ember alázatos szívvel csak odaléphet Isten elé, és föltárulkozhat előtte. Tamás tisztában volt azzal, hogy ,,csak a kicsinyek részesülnek kinyilatkoztatásban'': ,,Az alázat teszi az embert alkalmassá Isten befogadására, az teszi képessé a bölcsességre''. (…) Tudjuk, hogy Tamás valahányszor el akart mélyedni a szellemi világban, a feszülethez vagy a tabernákulum elé lépett és megvilágosításért imádkozott. (…)

Utolsó imája, amelyet a halállal szemtől szemben mondott: ,,Téged fogadlak, lelkem váltságdíja. Irántad való szeretetből tanultam, virrasztottam és fáradoztam. Téged prédikáltalak és tanítottalak. Sohasem szóltam ellened semmit. Nem ragaszkodom makacsul nézetemhez, hanem ha bármit is helytelenül szóltam erről a Szentségről, alávetem magam a Szent Római Egyház ítéletének, és az iránta tanúsított engedelmességben távozom ebből a világból.'' ”

(https://archiv.katolikus.hu)

Aquinói Szent Tamás imái

Uram, tégy ellentmondás nélkül engedelmessé,
a szív kisszerűsége nélkül tisztává,
zúgolódás nélkül türelmessé,
színlelés nélkül alázatossá,
szertelenségre való hajlam nélkül vidámmá,
kislelkűség nélkül szomorúvá,
fennhéjazás nélkül komollyá,
könnyelműség nélkül vonzóvá,
hamisság nélkül igazlelkűvé!
Add, hogy kevélység nélkül tegyem a jót,
önhittség nélkül meg tudjam inteni felebarátomat
és épülésére szolgáljak szóval és jó példával,
a Te igazságodat tartva szem előtt!
Ámen.

Adj, Uram, éber szívet, hogy annak figyelmét semmi kíváncsi gondolat
Tőled el ne terelje,
adj nemes szívet, hogy azt semmi hitvány érzelem földre ne teperje,
adj egyenes szívet, hogy azt semmiféle mellékszándék el ne görbítse,
maga felé ne hajlítsa,
adj erős szívet, hogy azt semmi viszontagság meg ne törje,
adj szabad szívet, hogy azt semmiféle erőszakos érzelem
magához ne fűzhesse!
Adj, Uram, Istenem, Téged megismerő értelmet,
Téged kereső buzgalmat,
Téged megtaláló bölcsességet,
add, hogy életem Előtted kedves legyen,
állhatatosságom Téged bízvást várjon,
és adj bizodalmat, mely Téged átkarolhasson!
Ámen.

Ima tanulás és vizsga előtt

Kimondhatatlan teremtő Isten, te bölcsességed szerint a világegyetem minden részét a lehető legszebben rendezted el, téged joggal vallunk a világosság és a bölcsesség forrásának! Öntsd ki kegyesen homályos értelmemre szereteted sugarait és távoztasd el tőlem a kettős sötétséget, melyben születtem: a bűnt és a tudatlanságot! Te a csecsemők nyelvét is megoldod; az én nyelvemet is vezesd és édességed kegyelmével halmozd el! Add meg nekem az értő elme élességét, az emlékezet megtartó erejét, a tanulás könnyű útját, az értelmezés finomságát, a beszéd könnyed folyását! Tanulásom kezdetét te vezesd, folyamatában te irányítsd, és a végén te teljesítsd be, aki igaz Isten és igaz ember vagy! Ámen.

(http://domonkosok.hu/2019/01/28/aquinoi-szent-tamas-unnepere/)

Elmélkedést segítő kérdések

• Hogyan bővítem hitismeretemet?
  • Olvasom-e rendszeresen a Szentírást, a Katolikus Egyház Katekizmusát?