A 2009 októberében boldoggá avatott Meszlényi Zoltán vértanú püspökre március 4-én emlékezik az Egyház.

Püspöki szolgálatát elkötelezetten végezte, még a háború utolsó napjaiban is, 1945 januárjában papokat szentelt a szeminárium pincéjében.

Későbbiekben esztergomi érseki helynökké nevezték ki a káptalan döntésének megfelelően, noha a kiépülő kommunista diktatúra mást akart a helyére.  „Krisztus hű pásztoraként a hitet és az Egyházunk iránti hűséget nem tagadom soha! Isten engem úgy segéljen!” – ezekkel a szavakkal zárta esküjét Meszlényi Zoltán. Már 1946 szeptemberétől kezdve készültek róla ügynöki jelentések. 1950. június 29-én Esztergomban letartóztatták, majd Kistarcsán tartották fogva, mindenkitől szigorúan elkülönítve. Sem letartóztatásának tényéről, sem a vádemelésről nem jelent meg semmiféle nyilvános híradás. Az érseki helynöknek folyamatosan nyitva kellett tartania cellája ablakát, fűtetlen szobában kellett a telet elviselnie. Őrei bántalmazták, gyakran rúgták, bottal ütötték. Meszlényi Zoltán ráadásul nem volt teljesen egészséges ember, gyógyszereket kellett szednie már akkor is, amikor elvitték. Gyógyszereit azonban nem kapta és kapcsolatot sem tarthatott a külvilággal. Egy rabtársa visszaemlékezése szerint, amikor együttérzését fejezte ki a püspöknek, Meszlényi csak ennyit mondott: „Ő többet szenvedett…”, utalva ezzel Megváltójára.

Sok szenvedés után, 1951. március 4-én a már elhunyt főpásztort a Mosonyi utcai kórházba szállították. Halálát utólagosan anyakönyvezték 1954 júniusában. 1966. június 22-én hamvait exhumálták a rákoskeresztúri új köztemetőben, ezután kerülhettek földi maradványai az esztergomi bazilikába.

2004-ben Erdő Péter bíboros indította el boldoggá avatási eljárását. XVI. Benedek pápa 2009-ben hagyta jóvá a dokumentumot, amely Meszlényi Zoltán püspök vértanút kanonizálja a boldogok sorában. A boldoggá avatásra 2009. október 31-én került sor az esztergomi bazilikában.

Egy szentségimádási nap lezárásakor Zoltán püspök így beszélt a hívekhez

„Ha megkérdezitek tőlem, mi volt az a lelki élmény, amit én ma is, mint más szentségimádási napokon is átéltem, azt kell mondanom, hogy Isten közelségének átérzése, hogy itt, az oltáron a tabernákulum fölött elhelyezett trónon maga az Isten van, akivel elmerülhetek bizalmas – majdnem azt mondanám – baráti beszélgetésben, s kiönthetem előtte lelkemet. Valamikor Mózes írta ötödik könyvében, hogy nincs még egy nép, amelyhez olyan közel volna az Isten, amilyen közel van hozzánk a mi Istenünk, valahányszor hozzá folyamodunk (vö. MTörv 4,7). Milyen tökéletes megvalósulást jelentenek ezek a prófétai szavak az Újszövetségben az eucharisztikus Üdvözítőre vonatkoztatva! El sem tudunk képzelni tökéletesebb istenközelséget, mint amelybe előttünk rögzíti magát az Úr Jézus a kenyér színe alatt. Ott van zajtalanul, egy gyertya pislákolása nagyobb hangot ad, mint az örökkévaló Isten jelenléte a kenyér színe alatt. (…) A másik nagy lelki élményünk minden szentségimádás alkalmából, hogy mi szegény, gyarló, szenvedő emberek egy hatalmasság előtt vagyunk, aki minden hatalma mellett, mint jó barát fogad, minden panaszunkat és kérésünket segítő készséggel veszi át tőlünk. (…) Ez a Názáreti Jézus rejtőzött el előttünk a kenyér színe alá. Nem kell-e őt keresnünk határtalan bizalommal minden bajunkban és szenvedésünkben?”

Könyörgések

Urunk, Jézus Krisztus, te a családi otthon szeretetteljes légköréből gondos nevelőkre bíztad Zoltán vértanú püspök felkészítését hivatására. Add, hogy a mai szülők és nevelők átérezzék felelősségüket a jövő nemzedéke felkészítésére! Hallgass meg, Urunk!
Urunk, Jézus Krisztus, te meghívtad őt szolgálatodra és hívó szavadat követve tanult és képezte magát a szőlődben való munkára. Add, hogy mindazok, akiket meghívsz szolgálatodra, vállalják is a lelki és tudományos felkészülést hivatásukra! Hallgass meg,Urunk!
Urunk, Jézus Krisztus, a Szentlélek pecsétjével megjelölve Zoltán vértanú teljes odaadással végezte papi szolgálatát főpásztora munkatársaként. Add, hogy Egyházunk papjai odaadó elkötelezettséggel teljesítsék rájuk bízott feladatukat! Hallgass meg, Urunk!
Urunk, Jézus Krisztus, te Zoltán vértanúdat püspökként főpásztorainak, köztük Mindszenty József bíboros közvetlen munkatársává rendelted. Add meg Egyházunk főpásztorainak a bölcsesség és odaadás kegyelmét Isten népének vezetésére! Hallgass meg,Urunk!
Urunk, Jézus Krisztus, te rábíztad az üldöztetés miatt árván maradt főegyházmegye kormányzását, amit ő irántad és Egyházad iránti hűséggel végzett egészen vértanú haláláig. Add, hogy ez a példamutatása tökéletesebb követésedre sarkalljon minket! Hallgass meg, Urunk!

Mindenható Istenünk, mennyei Atyánk! Hálatelt szívvel köszönjük Boldog Zoltán vértanú püspök tanúságtételét. Kérünk, hogy Magyarok Nagyasszonya, Szent István király, Boldog Zoltán vértanú püspök és valamennyi magyar szent és boldog közbenjárására mindannyian megerősödjünk hitünkben, remény töltse be életünket és szeretetünk gyakorlása példamutató legyen a mindennapi életünkben! Krisztus, a mi Urunk által. Ámen.

Elmélkedést segítő kérdések

• Kitartó vagyok-e hitem megvallásában?
  • Kiért hozok áldozatokat?
  • Kiért élek?

Magyar Katolikus Egyház | Nap szentje