Liturgikus emléknapja: április 8.

Marie-Rose-Julie Billiart 1751. július 12-én született Cuvillyben, Beauvais egyházmegyében. Szülei kisparasztok voltak, nagybátyja révén azonban bizonyos műveltségre tehetett szert az általa fenntartott elemi iskolában. Kiemelkedő jámborsága miatt megkapta az engedélyt, hogy már kilencévesen szentáldozáshoz járulhasson.

Huszonkét éves volt, amikor mindkét lába megbénult. Rendkívüli türelemmel viselte betegségét, miközben vallási élete elmélyült, naponta áldozhatott. Ágya köré gyűjtötte a környék gyermekeit, és a katekizmusra oktatta őket.

A forradalom kitörésekor Amiens-be költözött. Jámborságának és türelmének kisugárzása Amiens-ben még erősebb volt, mint Cuvillyben. Menedéket, segítséget nyújtott azoknak a papoknak, akik megtagadták az eskü letételét az új alkotmányra. Néhány hűséges barátnője csatlakozott hozzá, különösen kitűnt közülük a köznemességből származó jámbor özvegy szomszédnője: Françoise Blin de Bourdon. Rendkívüli bizalommal kötődött Júliához, és későbbi alapításainak munkálataiban is a legszorosabban együttműködött vele.

Júlia hitoktatónőként akart tevékenykedni. Lassanként kibontakozott körükben az az eszme, hogy a szegények és nincstelenek oktatására kongregációt alapítsanak. Júliát az egyházmegye egy papja, Lamarche abbé vezette és látta el tanáccsal. 1801-ben azonban Amiens-be érkezett Joseph- Désiré Varin (1769-1850), hogy Barat Szent Magdolna-Zsófiának és a Szent Szív Intézet első nővéreinek, valamint A hit atyáinak segítsen az alapításban. 1803-ban Júlia alárendelte magát Varin vezetésének. (…) 1804. június 1-én, a Szent Szív ünnepén Júlia csodás módon meggyógyult betegségéből. Október 15-én Júlia, madame Blin de Bourdon és még két nővér letette fogadalmát, s ezzel megvetették egy új rendi közösség alapjait. Iskolákat szerveztek ingyenes oktatással, valamint árvaházakat, tanítónőképzőt. Vallási magatartásuk a jezsuitákéhoz hasonló jámborságra nevelt, Jézus és Mária Szívének tiszteletére irányult, célként azonban a nép közötti apostolkodás követelményeihez alkalmazkodott. Billiart Júliát választották általános elöljárónőnek. Okos vezetése alatt gyorsan fejlődött az intézet, és tekintélyes számú alapítást tudott létrehozni.

Billiart anya élete végéig dolgozott. 1816. április 8-án szentül halt meg a Magnificat szavaival az ajkán. 1906-ban boldoggá, 1969. június 22- én szentté avatták.

Imádság árva gyermekekért

Drága Jézusom, kérlek tekints le azokra az árva gyermekekre,
akiknek senki sem mondja: kisfiam, kislányom;
akiket senki sem kelt fel reggelente gyöngéd anyai csókkal;
akiknek senki sem simogatja meg a fejét szeretetből;
akiket senki sem hív a családi ebédhez – az asztalhoz, amit körbeül anya, apa és testvérek;
akiknek senki sem törli le a könnyeiket, ha sírnak, és akiket senki sem vigasztal meg, ha fáj nekik valami vagy ha bánat éri őket;
akiknek senki sem ad jó tanácsot, ha gondjuk van;
akiket senki sem véd meg, ha bajban vannak, és akiket senki sem dorgálmeg,
ha rosszat tettek, hogy utána megmutassák nekik a helyes utat!

Édes Szűzanyám, kérlek tekints le rájuk, vedd oltalmadba őket,
légy anyjuk helyett anyjuk; segítsd, hogy a kis lelkük mindig maradjon meg tisztának,
olyannak, amilyennek megszülettek!
Töltsd be a hiányzó űrt a lelkükben; legyél örökös támaszuk, erős váruk;
adj melléjük olyan felnőttet, aki szülő helyett szülő lehet;
segítsd, hogy kapjanak valahonnan igaz szeretetet;
adj nekik lehetőséget, hogy meg tudják állni helyüket a világban,
hogy ők is egyenértékű emberek lehessenek azokkal,
akik igazi, erkölcsös, keresztény családban nőttek fel!

Drága Jézusom, kérve-kérlek töltsd be a kis szívüket Szentlelkeddel,
s vezesd őket a te utadon! Ámen.

Elmélkedést segítő kérdések:

• Mire tanítok másokat?
  • Szavaimmal, cselekedeteimmel, életemmel példa vagyok-e a gyermekek számára?